تغییر رشته دانشگاه آزاد در سال 1401


جهت مشاوره در زمینه تغییر رشته دانشگاه آزاد در سال 1401

دانشجویانی که پس از تحصیل در یک رشته به هر علتی مانند علاقه نداشتن یا قبول شدن در یک رشته بهتر در دانشگاه آزاد قصد تغییر رشته دارند،می توانند طبق ماده 55 آیین نامه دانشگاه آزاد در مقاطع کاردانی و کارشناسی با داشتن شرایط تغییر رشته دانشگاه آزاد ،رعایت مهلت زمانی و موارد ذیل از یک رشته در یک گروه آزمایشی به یک گروه آزمایشی دیگر تغییر رشته دهند. در صورت تغییر رشته در دانشگاه آزاد هزینه انصراف از شما گرفته نخواهد شد.

شرایط تغییر رشته دانشگاه آزاد

شرط اول این است که حداقل یک شیشم و حداقل یک سوم کل واحد های رشته قبلی را گذرانده باشید در این صورت میتوانید در دانشگاه آزاد تغییر رشته دهید.

منعی از نظر مقررات دانشگاه آزاد برای ادامه تحصیل در رشته ای که فعلا در حالت تحصیل هستنید وجود نداشته باشد که در این صورت امکان تغییر رشته دانشگاه آزاد وجود ندارد.

درخواست تغییر رشته دانشگاه آزاد باید حداقل شیش هفته زودتر از ترم جدید به واحد آموزش دانشگاه تحویل داده شود.

حداکثر مدت تحصیل در کارشناسی 5 سال و در کاردانی 3 سال می باشید، با توجه به حداکثر مدت مجاز برای تحصل در هر مقطع توانایی گذاراندن واحد های رشته جدید را در مدت تعیین شده داشته باشید.

نمره لازم برای رشته ای که قصد تغییر رشته در آن دارید را آورده و اینکه نمره شما از نمره آخرین فرد پذیرفته شده در آن رشته کمتر نباشد.

در تغییر رشته دانشگاه آزاد برای رشته های دارای شرایط مندرج در دفترچه مانند هنر های نمایشی که باید شرایط جسمانی خاصی را داشته باشید منوط به داشتن شرایط ذکر شده می باشد.

در طول تحصیل در دانشگاه آزاد فقط یک بار میتوانید تغییر رشته دهید.

تغییر رشته در مقاطع هم سطح صورت میگرید یعنی از کارشناسی به کارشناسی یک رشته دیگر یا از کاردانی به کاردانی یک رشته دیگر ، همچنین تغیرر رشته از مقطع پایین به مقطع بالاتر امکان ندارد مثل تغییر رشته از مقطع کارشناسی کامیپوتر به کارشناسی ارشد مکانیک.

تغییر رشته از مقطع بالاتر به پایین مثل کارشناسی کامپیوتر به کاردانی حقوق بلامانع است. در این نوع تغییر رشته به ازای هر 20 واحد پذیرفته شتده از داشنجو بریا مقطه پایین تر یک نیمسال از مدت مجازت تحصیل در آن مقطع کم میشود.

پس از تغییر رشته حق بازگشت به رشته قبلی را ندارید.

نحوه معادل سازی دروس پس از تغییر رشته دانشگاه آزاد

دروس که شما در رشته گذشته خود پاس کرده اید در تغییر رشته دانشگاه آزاد برای رشته جدید به شرطی معادل سازی می شود که طبق نظر گروه آموزشی با دروس رشته جدید در کمترین حال 80 درصد محتوای یکسان و مشابه داشته باشد همچنین نمره دروسی که قصد معادل سازی دارید نباید زیر 12 باشد که این شرایط تغییر رشته کاردانی و کارشناسی یکسان می باشد

پس از پذیرفته شدن دروس که قصد معادل سازی داشتید آنها در کارنامه دانشجویی ثبت و در معدل منظور می شوند، اما اگر این دروس معادل سازی نشوند طبق تبصره 1 ماده 67 دانشگاه آزاد در کارنامه باقی می مانند و در میانگین نمرات احتساب نمی شوند. در صورتی که ماینگین دروسی پذیرقته نشده کمتر از 12 باشده با تثمیم شورای اموزشی دانشگاه در کل به عنوان یک نیسم سال مشروطی در در سابقه تحصیلی در رشتع جدید ثبت می شود.

سلب شدن تغییر رشته

در دو مورد تغییر رشته دانشگاه آزاد از دانشجو مورد پذیرش قرار نمیگرد :

یک) در صورتی که دانشجو درخواست تغییر دهد ولی در مدت زمان معین در رشته جدید ثبت نام نکند تغییر رشته دانشگاه آزاد از اون پذیرفته نیست و حق تغییر رشته تا پایان زمان تحصیل از اون گرفته می شود.

دو)چنانچه تعداد واحد های درس هایی که برای تغییر رشته از دانشجو پذیرفته نشده اند آنچنان باشند که امکان پاس کردن درسهای رشته جدید در مدت مجاز برای مقطع رشته انتخابی مهیا نباشد، با تغییر رشته دانشجو موافقت نمیشود

سوالات متداول

آیا بعد از ترم 12 میتوانیم تغییر رشته بدهیم ؟

خیر شما نمیتوانید تغییر رشته دهید، ولی شما میتوانید د انصراف دهید و یک رشته جدید ثبت نام کنید که سنوات تحصیلی شما دوباره از نو حساب می شود.

آیا برای تغییر رشته نیاز به گرفتن سنوات جدید است؟

بله برای تغییر رشته شما نیاز دارید که دوباره سنوات رشته جدید را بگیرید.

در صورتی که شما مدرک معادل گرفته باشید امکان گرفتن سنوات جدید وجود ندارد.

به این مطلب امتیاز بدهید.
جهت مشاوره در زمینه تغییر رشته دانشگاه آزاد در سال 1401 ؛
از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره صدای مشاور تماس حاصل فرمایید.
9099071613 تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت جهت خریداری بسته های تماس کلیک کنید.

پاسخگویی از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
ارسال نظر شما
انتشار یافته : 0 در انتظار بررسی : 1549
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اینستاگرام صدای مشاور تلگرام صدای مشاور